Psi v mém životě. Jak jsem k nim přišla a s čím mi pomáhají

11.06.2024

 Psi v mém životě: Jak jsem k nim přišla a s čím mi pomáhaji.

Audioverzi textu najde na https://soundcloud.com/ina-pokorna/psi-v-mem-zivote-jak-jsem-k-nim-prisla-a-s-cim-mi-pomahaji

🐶 Enzo (maďarský ohař) je čtvrtý pes v mém životě. První byla maďarka Gweny, pak jezevčice Vera a Mystica. A přiznám se, že ani jednoho psa jsem nechtěla. Byla jsem přesvědčena druhými. U Gweny mým tehdejším partnerem Radkem. Dostala jsem ji k narozeninám. Měla utužit náš vztah. Rozešli jsme se do dvou let od pořízení Gweny. Vera měla také přiblížit mě k tehdejší mojí kamarádce. Mystika byla původně jezevčice mé kamarádky. Nakonec jsem si Mystiku vzala. Hlídala jsem ji na prvním hárání. Kamarádka nejevila moc zájem o návrat jezevčice. Domluvily jsme se, že si ji nechám, a kamarádce se tehdy i docela ulevilo.

S pořízením Enza jsem souhlasila, proto, že jsem chtěla udělat radost partnerovi Tomovi, který toužil po maďarovi a přemlouval mě, ať si pořídíme dalšího psa.

🐶Jsou chvíle, kdy mi přijdou na mysl výčitky, že jsem dala na druhé. Zvláště tehdy, kdy mi péče o ně spustí spoustu emocí z dětství. Přistihla jsem se totiž, jak mě obtěžovalo se o ně starat. Hlídat, jestli jsou v pořádku, hlídat je venku, občas i připravovat jim krmení. Tak jsem začala svoje pocity zkoumat. Objevila se mi moje osobní pravda, ze které jsem byla ze začátku velmi zděšená a nechtěla jí vůbec věřit. Dlouho mi trvalo, než jsem si ji připustila. Psi mi doslova vytáhli ven dětskou část, která se nechtěla starat o mladší sourozence, jako dítě jsem ani žádné sourozence vlastně nechtěla.

🐶 Gweny se mnou prošla náročným životním obdobím. 5x se se mnou stěhovala, zažívala nepříjemné rozchody. Její odchod byl pro mě i nynějšího partnera Toma velmi bolestivý. Musela jsem se rozhodnout zda jí dát uspat, nebo ne. Jedno z mých životních témat je extrémní strach z chybování. Proto bylo pro mě náročné určit kdy jí uspím. Uvědomila jsem si nakonec, že jsme pro ni udělali maximum. Odešla doma, a byla jsem já i Tom s ní.

Gweny mi ukázala mi, že i když se jako alternativní terapeut rozhodnu, že tady prostě se mnou bude do 14-15 let, že tomu tak nemusí být. Ukázala mi znovu nevyhnutelnost fyzické smrti. Tohle uvědomění se učím vnímat jako silný impuls dělat věci, které mě baví, a co nejvíce být v přítomném okamžiku. Někdy je to ale fuška. :-)

🐶Všichni psi – hlavně to byla Gweny a nyní Enzo, mi vytahují ven moji hravost a dětskou bezstarostnost. Zvykám si znovu na tyto energie. Tak v 53 letech, běhám po lese, hraji s Enzem na schovku, a čelím myšlenkám, že přece jen bych se měla chovat ve svém věku umírněně a rozumně. :-)

🐶 Vera s Mystikou se mnou pracují, když píšu. Jedna mi leží na klíně, druhá na židli za zády. Jsou sice oproti Enzovi třetinové, ale dokáží si ho velmi rychle srovnat. Je legrační pozorovat 35 kilového psa, jak kňourá, když si chce s nimi hrát a oni vrčí, seštěkávají ho a nejeví zájem.

🐶A s čím mi nejvíce moji psi pomohli a pomáhají nejvíce? 🐶

Začala jsem vnímat, že mi moji psi příjemně voní. Nechápala jsem, proč mám potřebu k nim čichat. Vůně parfému pro mě byla nic ve srovnání s jejich vůní. Až jsem si začala sama sobě připadala divně. Když jsem byla nervozní, přepracovaná, vystresovaná, jak jsem čichla k mým psům, velmi rychle jsem se začala zklidňovat. Protože nic není jen tak, šla zase zkoumat o co jde. A objevila jsem vzpomínky.

Když jsem byla dítě, vždy jsme měli doma psi. Bývala jsem s nimi velmi často. Moje tělo mi nyní ukázalo asociaci, o které jsem nevěděla, nebo spíše na ni úplně zapomněla. Jako dítě jsem se cítila se psi bezpečně a zklidňovali mě.

Jak jsem ucítila jejich vůni, moje tělo se začalo rozpomínat. Proto ta neustálá potřeba k nim čichat. Našla jsem tedy díky nim možnost léčit svoje fyzické tělo z pocitů podvědomého ohrožení na znovu nastolení pocitu bezpečí.

🌷Takže nakonec ze srdce děkuji mému bývalému partnerovi Radkovi bývalé kamarádce a i nynějšímu partnerovi Tomovi za to, že mě překecali k tomu pořídit si psi. :-)

Mějte hezké dny

Ina