O zamilovanosti, romantické lásce a překrytí Příběh Petry, Honzy a Karla

07.07.2024


Audioverzi textu najdete na https://soundcloud.com/ina-pokorna/o-zamilovanosti-a-prekryti-pribeh-petry-karla-a-honzy

👉👉Definice zamilovanosti zní – jde o emoční stav vyznačující se touhou a závislostí na předmětu touhy, kdy člověka v nepřítomnosti druhého objektu tíží stesk, někdy i žárlivost.

Vztahy, které vzniknou ze zamilovanosti, a oba v páru si hned na začátku vztahu a nebo v průběhu vztahu neuvědomí, jaká část jejich osobnosti je do vztahu zavedla, a jaké očekávání na začátku vztahu oba v páru měli, skončí většinou rozchodem.

Zamilovanost, touhu po tom druhém, potažmo tzv. chemii navozují v člověku části z podvědomí, kterým nebyly naplněny emoční a jiné potřeby z období dětství a dospívání.

Můžete si to představit jako dvě dospělá těla, které ovládají v jednání a chování dvě malé děti, které touží být přijaty, milovány, obdivovány. Dochází pak ke vzájemné projekci těchto částí jeden na druhého.

Vesmír a zranění v nás, která si každý neseme, mají záměr svést dva lidi přes zamilovanost a chemii k sobě proto, aby si pak oba ve vygradovaných, emočně napjatých situacích uvědomili emoce a pocity, které vyvstávají na povrch, a ty si pak každý sám v sobě zviditelnil, uznal, a uzdravil.

👉👉Co je překrytí ve vztahu.

Překrytí je stav neuvědomění si reality, ve které se člověk s druhou osobou nachází. Vidí na druhé osobě jen to, po čem toužil v dětství a co se mu nedostalo z rodinného prostředí. Přes toto překrytí nevidí a nevnímá jedna i druhá osoba pomyslné červené vlajky, které mu ukazují pravdu o druhé osobě.

Pokud ale oba ve vztahu vyjadřují co chtějí, jsou k sobě pravdivý v pocitech a dokáží o nich mluvit a vyslechnout se, tyto vztahy jsou funkční.

👉🌺👉Pro lepší porozumění, jak se překrytí a zamilovanost projevuje v realitě uvedu příklad Petra, jejího manžela Karla a milence Honzy 👈🌺👈

Petra žije v manželství s Karlem 25 let. Mají dvě dospělé děti. Karel měl během manželství několik mileneckých vztahů. Petra se o nich postupem času dozvěděla. Nechtěla tomu ze začátku věřit. V dětství prošla gaslightingem (přesvědčování prostředím, že to, co cítí a vidí tak není, dochází k vážnému poškození pocitového a emočního vnitřního navigačního systému, co je pravda a co není) takže i když jí přicházely často pocity že chování Karla není v pořádku, přesvědčila většinou samu sebe, že by jí přece nic takového Karel neudělal.

Celou dobu, co je v manželství s Karlem je vedena přesvědčením, že nejdůležitější je starat se o rodinu, rodinu zachovat za každou cenu. Ve vztahu s Karlem žila realitu jejího zranění a nenaplněných potřeb, kdy očekávala, že ji Karel bude oceňovat za to, co pro rodinu dělá. Žila realitu "malého dítěte", které se nesmírně snaží o to, aby ji měl někdo za to, co dělá, rád.

Karel ji čas od času řekl, že si váží toho, co dělá pro rodinu. Ale protože Petra byla v podvědomí chycena do dalšího přesvědčení "odměnu si musí zasloužit, že když je na ni někdo laskavý, tak přichází o sebe (jde o výchovu, kdy laskavým milým jednáním druhé osoby je dítě přesměrováno k tomu, aby uspokojilo potřeby druhých před svými, např. - nemůže si dítě hrát a dělat si svoje věci, dokud neuspokojí potřebu rodiče např. umýt nádobí apod.)", nebyla schopna přijmout tyto ocenění od Karla.

Po několika velmi vygradovaných emočních roztržkách si oba uvědomili, že je pro ně stěžejní bezpečí domu, který spolu vybudovali. Domluvili se, že budou sdílet dům dál společně, a že si každý pojede ve vztazích po svém.

Petra měla přání, aby potkala někoho, kdo ji dá to, co jí nikdy nedal Karel. Někoho, kdo ji bude cítit v tom, jak jí je, a kdo ji bude vnímat jako citlivou ženu.

Do života ji velmi rychle vstoupil Honza.

Ze začátku se Petra dost držela ve vztahu s Honzou zpět. Brzdilo ji přesvědčení, že když je vdaná, je naprosto nevhodné, aby měla vztah. To, že se jí objevil v životě Honza řekla Karlovi. V Karlovi přirozeně tato zpráva vyvolala pocit žárlivosti, stejně tak jak v Petře, když se dozvěděla, že má další vztahy.

Když u Karla opadly emoce žárlivosti, racionálně vyhodnotil, že je naprosto v pořádku, že má Petra také vztah. Připustil si, že jí není schopen dát to, co potřebuje a to vnímat ji jako citlivou ženu.

Petru Karel současně ujistil v tom, že se nechce do žádné ženy zamilovat, protože nechce řešit city.

Petra se začala uvolňovat do vztahu s Honzou. Honza byl rok po rozchodu s přítelkyní, která ho podvedla, doslova mu vybílila byt a jediné, co Honzovi zůstalo byl pes, kterého si pořídili během vztahu.

Honza byl z Petry unešený. Tvrdil, že mu nevadí, že je Petra vdaná, že na ni počká tak dlouho, jak jen bude třeba. Že mu stačí, když se vídají přes týden a o víkendech. Honza se dostal do finančních problémů, o kterých ale Petře ze začátku neříkal. Petra finanční problémy nikdy neřešila. Převzala od rodičů již zajetou firmu, a byla i finančně podporována Karlem. Když Honza se začal Petře svěřovat se svými finančními problémy, vyslechla ho, poradila mu, co má dělat, ale ona sama tvrdila, že jí to nevadí, že Honza není finančně zabezpečený.

👉👉Rozbor

V části tohoto vztahu nebyli k sobě ani Petra, ani Honza pravdivý. Když by Honza zkoumal svoje pocity, tak by zjistil, že mu ve skutečnosti vadí, že Petra je stále v kontaktu s Karlem a že spolu bydlí. Stejně tak si Petra nalhávala, že jí nevadí, že Honza není finančně zabezpečený. Oba dva popřeli v sobě tuto pravdu s odůvodněním, že nechtějí jeden druhého zranit. Jeden před druhým chtěli vypadat dobře. Toto překrytí se projevilo později ve vztahu.

🌺Milenecký vtah mezi Petrou a Honzou trval 10 let. Petra měla okolo sebe spoustu kamarádek, které také měli milence, ale všechny "na tajno". Petra s Karlem na jednu stranu byli na sebe hrdí, že žijí otevřenost a pravdivost. Občas si vyslechli narážky od známých, nebo rodinných příslušníků, ale svým způsobem byli takoví průkopníci v pravdivosti.

Ovšem Petra začala postupem času intuitivně cítit, že musí udělat radikální krok ve vztahu s Honzou a začít řešit vztah s Karlem. V té době ale Karel našel ženu, se kterou se začal cítit "jinak" než s předchozími ženami. Petra jednoho dne řekla Honzovi, že by chtěla trávit s ním více času. Přespávala by u něj přes týden, a méně by byla v domě, kde se potkávali s Karlem.

Karel současně řekl Petře, že mu přišla do cesty žena, která ho bere takového, jaký je, že se před ní nemusí přetvařovat, že ho má ráda a on začíná něco cítit k ní.

Petru stihly obrovský hněv a zaplavila nenávist. Nebyla schopna přes emoce pochopit a přijmout dohodu, kterou měli mezi sebou s Karlem, když potkala Honzu.

👉👉Rozbor

Situace s Karlem a jeho novou ženou spustila v Petře vlnu žárlivosti, která měla kořen v dětství. Při sezeních Petra cítila, že v okamžiku, jak se zaměří meditačně na žárlivost vyvstane jí na mysl její mladší sourozenec a hlavně matka. Úplně zmizí z emočního dohledu Karel. Ale nechtěla chodit do větších hloubek uvolnění. Její aspekt – fragment vnitřního dítěte jí ukazoval, jak se cítil, když přišel do rodiny mladší sourozenec. Petra měla pocit, že nová Karlova žena "jí ho bere" stejně tak jak ona jako dítě "pocitově – (je velmi důležité pochopit, že dítě do 8-9 let věku jen cítí)" cítila, že nový sourozenec jí vzal matku. Tady musím podotknout, že si velmi málo lidí uvědomuje, jak důležité je pochopit a řešit si trauma vzniklé v sourozeneckých vztazích. Jak trauma starších sourozenců, tak trauma mladších sourozenců. Tyto jsou totiž stěžejní pro vyřešení problémů vztahů v dospělosti.

🌺Petra celou situaci s Karlem a jeho novou přítelkyní řešila s Honzou. Honza byl velmi chápající. Byl citově otevřený. Petra byla naprosto nadšená, jak je k ní citlivý. Začala nabízet Honzovi, že by mohli začít více bydlet spolu.

👉👉Tady nastal problém, protože Honzu začala ovládat jeho obranná část osobnosti, která kryje zranění ze vztahů.

👉👉Když ovládá člověka z podvědomí ve vztahu obranná část, vypadá to následovně:

Honza Petru vždy na setkáních ujišťoval, že ji miluje, oslovoval ji něžně, různými zdrobnělinami. Každý den jí psal, ujišťoval ji, že se určitě k sobě nastěhují, ale že je hrozně unavený, že si řeší problémy v práci. Petra několikrát naznačovala Honzovi, že s ním chce bydlet a pokud to neudělá, že se s ním rozejde. Honza Petru vždy uklidnil. Jednou ale řekla, při výbuchu emocí, kdy Honza nedodržel slovo a nedal Petře vědět, kdy se potkají, že se s ním rozchází. Vzápětí rozchod vzala zpět. Honza jí ale řekl, že si musí dát čas, musí si srovnat věci vůči Petře a ať Petra nechá věci plynout. Občas se s Honzou potkali. Když se potkali, vše bylo úžasné.

Petra začala podnikat kroky k definitivnímu odchodu od Karla. Začala ale více vnímat, že vztah s Honzou takto není v pořádku. Každodenní psaní a jen občasné vídání, že není v pořádku. Chtěla vědět na čem je. Začala řešit s kartářkami a astroložkami vztah s Honzou. Vždy z výkladu odešla nadšená, že "jednou budou spolu", že Honza je její životní partner, že prostě patří k sobě. Dostávala také rady od kartářek a astrologů, ať nechá věci plynout, že musí přestat na něj myslet, protože tím na něj Honzu tlačí a ovlivňuje tímto tlakem mysli Honzu. Tyto rady v Petře vyvolaly vinu. Vinila se, že nedokáže na Honzu nemyslet a že je s ní něco špatně a že poškozuje Honzu tím, že na něj myslí. Tímto postojem k sobě a mysli, se poškodila. Vytvořila na sebe obrovský tlak. Ten způsobil propast mezi myslí a emocemi. Mysl nefunguje tak, že si řeknu nebudu na někoho myslet. Pokud někdo intenzivně přichází druhému člověku na mysl a do vědomí, má to pro něj hluboký i léčebný význam.

Petra se rozhodla, že nechá věci plynout. To, co ale nevěděla je, že když si řekne – nechám věci plynout – použije tak duchovno k obejití pravdy a reality v přítomnosti. Použije tzv. duchovní bypasse.

Současně začala řešit odchod z domu od Karla, a začala hledat dům, kde by bydlela po rozvodu s Karlem.

Petra bydlela od Honzy cca 50 km. Jednala podle pocitu a začala si vybírat dům v blízkosti města, kde žije Honza. Vědomě se přesvědčovala, že to, že Honza v této části bydlí, výběr místa neovlivňuje. Říkala, že je vedena pocitem, že se jí místo prostě líbí.

👉👉Rozbor

Petry mladší podvědomé já, které ani od rodičů nezažilo to, co od Honzy, vede Petru v těchto krocích – když přišla na výklad karet, astrologie, při výběru domu.

Můžete si to představit tak, jak když byste zesílily rádio na jedné frekvenci a do popředí vnímání se dostala část z podvědomí, která touží po naplnění různých potřeb. Ta část zoufale potřebuje pozornost Petry. Ale Petřino dospělé já – její dospělá perspektiva se s tou "mladší" perspektivou, nechce vědomě spojit. Důvod je ten, že jí v tom brání Ego. Musela by si připustit velmi bolestivou emoční pravdu o svém dětství a dospívání. Proto tohle mladší já prostupuje a vede Petru zpět k Honzovi v její pocitově realitě. Čili v emoční a pocitové realitě malé dívky. Stejná část Petry osobnosti – ta mladší perspektiva ji vede k výběru domu. Vždy, když Petře přijdou myšlenky na to, že by chtěla další vztah úplně jiným mužem, jí vzápětí obsadí znovu mladší perspektiva a předloží ji myšlenku s pocitem, že stejně nikdo jiný na světě jí nedokáže dát to, co Honza. Důvod je, emoční vyhladovění a strádání této její části, nenaplnění spousty potřeb jako je pochopení, soucit, validace emocí. Protože tato část vše začala zažívat až s Honzou.

Realita Petry, kterou nechce připustit je, že Honza se vztahu vyhýbá, nechce být ten, kdo bude za špatného a kdo se s Petrou rozejde, nechce být on ten špatný a nemá vyřešené svoje zranění z doby rozchodu s dřívější ženou. Bojí se mít v blízkosti ženu, se kterou bude bydlet, protože si Honza není vědom toho, jak velké zranění mu způsobila dřívější partnerka. Honzovi celá situace s ženami odráží jeho stěžejní trauma z dětství, a to je odchod matky k jinému muži a narození sourozence v druhém manželství matky. Další důvod, proč Honza nemůže být s Petrou je ten, že by Petra svojí úspěšností v podnikání každý den otevírala v Honzovi zranění a bolest z jeho neúspěchu v podnikání a z jeho finančních problémů.

Oba jsou tedy v překrytí realit. Oba zůstávají "fyzicky" sami (zatím). Důvod: jejich obrany před zraněním, jejich mladší části, jim nedovolují navázat jiný vztah. Mladší části v okamžiku, když jsou spolu je prostoupí a ovládnou je do pocitu "jak se vlastně milují a jaká chemie je mezi nimi".

Svoji samotu pak odůvodňují tím, že být sám je v pořádku. Jejich samota v dospělém fyzickém životě (bez blízkého partnerského vztahu) jim současně ukazuje, jak dalece jsou vzdáleni od svých pocitů, emocí, od svých mladších částí, takže od sebe.

Jsem přesvědčena, že vše má v tomto vesmíru řešení. To ale vyžaduje přiznat si, v jaké realitě (pocitové, emoční) se člověk nachází. Pak může dělat kroky ke změně.

Mějte hezké dny

Ina