Nespavost

10.11.2021

- čím je způsobena

-  příklady nespavosti

- tipy jak ji řešit (práce s myslí, a emocemi, homeopatika, tkáňové soli)

K tomu, abychom porozuměli nespavosti potřebujeme pochopit, že nejsme pouze jen fyzické tělo (které nese jméno), ale že krom těla máme podvědomé a vědomé části nás, které nesou nějakou myšlenku, na tu myšlenku navazuje emoce a pocit. Každá část osobnosti má jiné zkušenosti ať už negativní, nebo pozitivní. Podvědomé části jsou části, které jsme byli nuceni odmítnout proto, abychom si zachovali blízkost v sociální skupině, rodině, ve které jsme vyrůstali. Protože některé emoce, talenty soc.skupina, rodina nepřijala. Naopak jsme přijali za své myšlenky a přesvědčení soc.skupiny, rodiny. Některé jsou prospěšné, některé ale prospěšné nejsou a způsobují pocity tíhy. Vyšší inteligence (duše) v nás se během života snaží odmítnuté části osobnosti zcelit. Když je v těle jakýkoli problém (psychický, tělesný, onemocnění) můžete si to představit tak, že v těle jsou taková siamská dvojčata (někdo jich má více, někdo méně), kdy jedno ze siamských dvojčat chce jít jedním směrem (např. na jih) a druhé ale s ním nesouhlasí a chce jít jiným směrem (např. na sever). Vypadá to asi takto: Ta část, co chce jít na jih říká - "pojďme na jih, cítím, že když půjdu tímto směrem, budu opravdu sama v sobě šťastná, a uplatním svoje talenty, se kterými jsem se narodila". Ta část, co chce jít na sever tam chce jít přes zkušenosti (jedná se i o zvyk), které během života nasbírala říká: "Nemůžeme jít na jih podle tebe, protože když jsem šli podle tebe a projevila jsi se, tak to dopadlo špatně, proto už podle tebe jít nemohu. Když onemocní tělo, nebo jsou velké psychické problémy je to jako když se o "tělo tahají" tyto dvě části. Vnitřní podvědomý konflikt. Účelem scelení je tyto dvě části dostat k sobě tak, aby se "domluvily". Aby ta část, která chce přes ne úplně pozitivní zážitky jít na sever věděla, že už nemusí chránit tak, že bude přivádět tělo do odporu, že už nehrozí nebezpečí opakování zkušeností (většinou z dětství) a že ta, která chce jít na jih (většinou se jedná o emoční části) může být víc viděna, cítěna a projevena, a věděla, že být viděna a cítěna a projevena je již bezpečné. V případně nespavosti se tedy jedná o to, že během dne člověk většinou nevnímá své pocity a emoce (mnoho myšlenek, stres, zaměření na výkon, příliš práce) a jediná chvíle, kdy se může o slovo přihlásit nějaká část z podvědomí (aby byla vyslyšena) je noc, kdy se člověk zklidní a nedělá fyzickou činnost. Uvedu příklady z praxe nespavosti a jejich řešení 

První příklad:

Žena nemohla spát, měla problémy s ucpaným nosem, staženým krkem, pocity úzkosti, měla pocit, že se udusí. Při zkoumání se objevily vzpomínky s traumatem, kdy musela spát ve školce, tam spát nechtěla. Pravda jí jako dítěte ve školce byla, že se nemohla prosadit, měla strach z učitelky, musela vytěsnit hněv, dostala se do stavů úzkostí. Ty se jí objevovaly až během dospělosti.

Druhý příklad:

Žena měla panické stavy, že musí maximálně do 22 hod. být v posteli, jinak neusne. Při dotazování do podvědomí se objevilo trauma z otce, který ji nutil, aby nejpozději do 22 hod.byla v posteli, pokud nebyla, dostávala záchvaty úzkosti a paniky ze strachu z hněvu a trestu od otce. 

Třetí příklad:

Žena žije přes 25 let v manželství. Dozvěděla se o nevěrách svého muže. S mužem se domluvili na dalším společném soužití s tím, že ona si najde partnera, on bude dál mít vztah mimo manželství také. Žena si našla partnera, který jí pomáhá naplnit potřeby vyslyšení, kontaktu fyzického, které je obou příjemný. Její duše touží po soužití a vývoji ve vztahu s novým partnerem. Ale žena se ze zvyku bojí opustit manželství kvůli rodině (sourozenec a rodiče). I když všichni o poměru manžela tak jejího poměru s novým partnerem ví. Část její bytosti, která se bojí odloučení a vyčlenění z rodiny (které je domnělé) je ale pocitově tak silné, že nedovolí části, která chce vývoj ve vztahu s novým mužem - projevit se a uskutečnit krok směrem k novému partnerovi. Tento rozpor způsobuje ženě nespavost. Řešení ve všech třech případech bylo v práci s traumatem vnitřního dítěte co se týče emočních stavů (úzkostí, smutku, hněvu). Po uvolnění v těle (třes, pláč, hněv) nastává druhá fáze vyslyšení, s dotazem "Co potřebuji teď k tomu, abych se cítila kousek lépe a více v bezpečí? A to, co přijde za odpovědi jít a udělat to. Otázky pro mysl uvedu v příkladu vedené konverzace při sezení: Co se stane, když teď nebudu spát? Nebudu pořádně odpočatá. Proč musím být odpočatá? Abych měla zítra výkon v práci. Proč musím mít výkon v práci? Když nebudu nebudu mít výkon v práci a budu unavená, tak si o mě druzí pomyslí, že jsem neschopná, nebudu mít peníze a lidé si budou myslet, že jsem líná. Kde jsem se poprvé dozvěděla, že když nebudu mít výkon v práci, tak nebudu mít peníze a lidé si o mě budou myslet, že jsem líná? Když mi bylo 12 let, tak mi to říkala máma. Je to pravda, že když nebudu mít výkon v práci tak nebudu mít peníze a lidé si o mě budou myslet, že jsem líná? Není to pravda. Tady většinou nastává první velká úleva. Otočit přesvědčení znamená - uvědomit si, že i odpočinek je důležitý, že když odpočívám, nejsem líná, a že vlastně pořád mám práci, i peníze. (Jedná se o negativní přesvědčení, které zatěžuje)Důležitá věc je i uvolnit tělo z tohoto přesvědčení - většinou je na silné přesvědčení navázána emoce. 

 Tkáňové soli (Biomineral) 

Před spaním MagPhos, KaliPhos (kombinace na strachy, úzkosti, vyčerpání MagPhos tonizuje srdce a vnitřní napětí, uvolňuje křeče, KaliPhos pomůže při poruchách pozornosti, vyčerpání, nadměrné mentální aktivitě.Přemítání a myšlenky typu co vše se "musí" CalcPhos (pomáhá s uvolněním nervus vagus, který zodpovídá za emoční stavy a stažení žaludku ve stresu+KaliPhos) Přes den užívání Zincu jako doplňkové soli, která podpoří nervový systém a imunitu. CBD kapky - užívání je 3 hod. před spaním. 

Homeopatika

Nux vomica - nemůže usnout z přepracování (živnostníci, podnikatelé) přemíra myšlenek co vše musí stihnout, špatně usíná v posteli, lehce např.u TV.

Arsenicum album - příliš starostí a úzkostí, bude se kolem půlnoci až 2 hod.ranní. Přemítá myšlenky, kde převládá strach, sny jsou úzkostné.

Lycopodium - obavy, že něco nezvládá, ale opak je pravdou, má obavy zda spal. Trpí plynatostí a má chutě na jídlo v noci. 

Staphysagria - nemůže usnout z přemíry myšlenek, kde si přehrává nepříjemnou situaci (ve které se cítila ukřivděná, ponížená, ale nemohla se bránit ze strachu). Přemílá co měla říct, jak to měla říct. 

Ignatia amara - nemůže usnout ze zármutku a zklamání, převaluje se v posteli a má tendence ke vzlykání a naříkání.

Cofea cruda - snadno se nadchne a nemůže usnout z přemíry radosti. 

Cocculus - nemůže usnout kvůli myšlenkám souvisejícím s péčí o druhé. 

Arnika montana - nemůže usnout po fyzické námaze (pracovní, sportovní), neustále sebou "háže" a přetáčí se v posteli. 

Gelsemium - přemíra myšlenek z trémy před výkonem, kde může být více lidí (zkouška ve škole, škola samotná, přednášející před více lidmi).