Co je vnitřní dítě

18.09.2023

Osobně se mi líbí tato definice: Vnitřní dítě je schránka v naší psychice, která obsahuje věci jako nevinnost, hru, úžas, zkoumání, potlačovanou touhu, zájmy, zvědavost, kreativitu v přítomném okamžiku, poctivost, představivost, emoce a traumata, která k němu patří, vzpomínky na dětství, předporodní záměr, ale i původ vzorců v našem životě.

Vnitřní dítě se projevuje v dospělém člověku projevuje vlastně každý den. Jsou to naše emoce, emoční reakce na prostředí, hněv, smutek, radost. Pokud někomu chybí nadšení, odhodlanost, vnitřní síla, těžko se mu říká ne, nedokáže dotáhnout věci do konce tak, aby byl sám spokojený, cítí se unavený, vyčerpaný, chybí mu vědomě spojení s vnitřním dítětem.

Práce s vnitřním dítětem může zviditelnit a i ukončit různé negativní vzorce přesvědčení, problémy ve všech vztazích (rodinných, partnerských, pracovních), může se spojit se svoji jedinečnou pravdou, se kterou se narodil, může objevit svoje talenty a tím naplnit svoje poslání.

Na druhou stranu může být velmi těžké se k částem dostat, pokud člověk zažíval jakýkoli druh zneužívání, emočního, nebo fyzického násilí, strachy a nejistoty, překračování hranic a žije více v obranném odporu. V dospělosti může ve svém vědomí takový člověk odmítat vnitřní dítě, tak že odmítá svoje emoce a pocity. S tímto mohou souviset myšlenky např. že je práce s dítětem zbytečná, že už je z dětství vše pryč, že je zbytečné se tam vracet, stejně jako že minulost je prostě pryč a hotovo.

Takovému člověku nedělají dobře malé děti, zvířata, mláďata, nebo se jich straní, může mít i myšlenky, že jsou otravné, takový člověk pronáší slova typu " že chce mít klid" V duchovní oblasti je nejčastější přicházející myšlenka - to už mám zpracované. Nebo jsou lidé, kteří mají při myšlence, že by měli mluvit se svým vnitřním dítětem pocit, že je to nesmysl, aby v sobě měli něco takového a navíc aby s tím mluvili.

Proces práce s vnitřním dítětem, které v sobě nese i bolest, není příjemná záležitost, proto není divu, že se do tohoto procesu některým lidem vůbec nechce. Ale zase na druhou stranu pro někoho, kdo rád zkoumá, nebo komu se pořád dokola opakují stejné situace v životě, a má už toho "dost", nebo se cítí ve stagnaci a nemůže s některých situací odejít, i když cítí, že by chtěl, potřeboval - je způsob práce s vnitřním dítětem řešením.

Z mých osobních zkušeností i ze zkušeností ze sezení s klienty považuji práci s vnitřním dítětem za stěžejní. Cokoli se totiž naťukne jako spouštěcí situace (emoční, zdravotní, konflikt atd.) - kořenově se vždy dostaneme do dětství.

Jak s aspektem (fragmentem) vnitřního dítěte pracovat? Nejdůležitější je ptát se: Jak se teď cítím a snažit se prozkoumat a pojmenovat pocity v těle. Další je zkoumavé dotazování se směrem k pocitům, které se objevují. Řízené meditace (osvědčily se mě meditace, které prvně zkoumají stav fyzického těla a odhalí vnitřní projekci ega na pocity)Na uvolnění těla je velmi dobré dýchání do míst, která jsou např. ve stažení, nebo v nějakém diskomfortu.